| MOQ: | 1 |
| Preis: | Verhandlungsfähig |
| Standardverpackung: | Sperrholzkiste |
| Lieferfrist: | 30 Tage |
| Zahlungs-Methode: | T/T |
| Lieferkapazität: | 5 Sätze pro Monat |
The SN4418 Integrated IPX1~8 Waterproof Degree Test System fully complies with IEC 60529:2013 and IEC60335-1 Clause 15 international standards. It integrates vertical drip, oscillating tube, spray nozzle, hose spray, immersion and deep immersion functions to perform complete IPX1/2/3/4/5/6/7/8 waterproof performance tests in one machine. It is widely used for waterproof testing, waterproof grade certification, reliability verification of electronics, lamps, outdoor devices, automotive parts, security equipment and more.
| No. | Name | IP Code | Remark |
|---|---|---|---|
| 1 | Vertical Rain Drip Test Apparatus | IPX1~2 | Drip area: 1000mm×1000mm |
| 2 | Oscillating Tubes Test Apparatus | IPX3~4 | R200~R1600mm stainless steel tubes |
| 3 | Spray Nozzle | IPX3~4 | Handheld auxiliary spray |
| 4 | Hose Nozzle | IPX5~6 | High-pressure water spray test |
| 5 | Integrated Immersion Chamber & Water Tank & Control Cabinet | IPX7 | Inner size: 650×600×1500mm |
| 6 | Deep Immersion Tank | IPX8 | φ600×1000mm pressure vessel |
| 7 | Turntable | IPX1~6 Accessory | φ600mm, tiltable 0°/15° |
| Application | Applies to conduct IPX1, IPX2 testing. |
| Rain area | 1000mmX1000mm |
| Tank material | Stainless steel |
| Dripping aperture | ¢0.4mm |
| Hole distance | 20mm |
| Rainfall Flow | 1mm/Min, 3mm/Min, user-set parameters (error: + 0.5mm / min). |
| Water dripping height | 200mm (automatically control by the test equipment) |
| Test time | 10Min, can be set according to the need |
| Draining | Automatically emptying the tank water after the test is completed |
| Body material | Industrial aluminum alloy |
| Dimensions (LxDxH) | 1100X1200X2800mm |
| Machine structure | Wall Mount |
| Air compressor | Silent air compressor |
| No. | Item | Parameters |
|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate>10L/min±5% clean water without inclusion. This device is equipped with clean water filtration unit |
| 2 | The size of the oscillating tube | Standard coming with R200mm, R400mm, R600mm, R800mm, R1000mm R1200mm, R1400mm, R1600mm oscillating tubes, made of stainless steel |
| 3 | Needle hole | Φ0.4mm |
| 4 | Included angle of two holes | IPX3:120°; IPX4:180° |
| 5 | Oscillating tube swing angle | Max. ±175° can be preset (Note: standard requires IPX3:120°; IPX4:360°, but due to there is turntable under oscillating tube during test, so 360° cannot achieved during actual testing, if without turntable, then 360° can be achieved) |
| 6 | Swing speed | IPX3: 4s/time (2×120°); IPX4: 12s/time (2×360°); |
| 7 | Water flow | Can be set according to the size of the pendulum and the number of the pin holes (0.07 L/min per hole) |
| 8 | Testing time | 0.01S~99 hours 59mins,can be preset |
| 9 | Pressure gauge | 0~0.25MPa |
| 10 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room, the ground should be flat with illumination 10A waterproof leakage switch (or socket) used for equipment. With good function of inflow and drainage. Ground installation |
| 11 | The area | According to the oscillating tube chose |
| No. | Item | Parameter |
|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate is 50~150kpa clean water without inclusion. |
| 2 | Spray nozzle parameters | external diameter: Ф102mm spherical diameter: SФ75.5mm There is a middle hole and There are 24 holes in the internal circle of holes of which the included angle is 30°. There are 96 holes in the external circle of holes of which the included angle is 15°. 121 holes in total. The hole diameter: Ф0.5mm It is made of brass. |
| 3 | Water flow | 10L/min±5%, adjustable by flow meter (flow meter is not included in this item, optional) |
| 4 | Range of pressure gauge | 0~0.4Mpa |
| 5 | Baffle | Removable |
| 6 | Pressure gauge | 0~0.25MPa |
| 7 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room, the ground should be flat with illumination With good function of inflow and drainage. |
| No. | Item | IPX5 | IPX6 |
|---|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate > 12.5L/min±5% clean water without inclusion. It can be achieved by the stainless-steel water tank and pressurized equipment | Water flow rate >100L/min±5% clean water without inclusion. It can be achieved by the stainless-steel water tank and pressurized equipment |
| 2 | The nozzle diameter | Ф6.3mm | Ф12.5mm |
| 3 | Water flow | 12.5±0.625L/min,Flow meter is adjustable | 100±5 L/min,Flow meter is adjustable |
| 4 | The distance from jet nozzle to enclosure | 2.5~3m | 2.5~3m |
| 5 | Testing time | Not less than 1min/m²(not less than 3 mins) | Not less than 1min/m²(not less than 3mins) |
| 6 | Pressure gauge | 0~0.25MPa | 0~0.25MPa |
| 7 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room whose width is more than 3m, With good function of inflow and drainage. | Dedicated IP waterproof test room whose width is more than 3m, With good function of inflow and drainage. |
| Item | Parameter |
| Inner chamber size | 650mm×600mm×1500mm |
| Water tank volume | Approx. 500L |
| Temperature control | Room temp ~ 65℃ (±3℃, PID) |
| Lifting distance | 0~1200mm |
| Load capacity | 100kg |
| Controller | Mitsubishi PLC + 7-inch touch screen |
| Power | Three-phase AC 380V, 50Hz |
| Dimensions | 1400×750×1600mm |
| Item | Parameter |
| Tank size | φ600mm×1000mm |
| Pressure range | 0~5bar (customizable) |
| Pressure gauge | 0~6bar, 0.25 class |
| Test time | 0~99min |
| Max pressure | 5bar |
| Connection | 3/4 high-pressure steel hose |
| Item | Parameter |
| Diameter | φ600mm |
| Speed | 1rpm |
| Tilt angle | 0°, 15° |
| Rotation | 90° / continuous |
| Material | Industrial aluminum alloy |
| Dimensions | 800×800×250mm |
| MOQ: | 1 |
| Preis: | Verhandlungsfähig |
| Standardverpackung: | Sperrholzkiste |
| Lieferfrist: | 30 Tage |
| Zahlungs-Methode: | T/T |
| Lieferkapazität: | 5 Sätze pro Monat |
The SN4418 Integrated IPX1~8 Waterproof Degree Test System fully complies with IEC 60529:2013 and IEC60335-1 Clause 15 international standards. It integrates vertical drip, oscillating tube, spray nozzle, hose spray, immersion and deep immersion functions to perform complete IPX1/2/3/4/5/6/7/8 waterproof performance tests in one machine. It is widely used for waterproof testing, waterproof grade certification, reliability verification of electronics, lamps, outdoor devices, automotive parts, security equipment and more.
| No. | Name | IP Code | Remark |
|---|---|---|---|
| 1 | Vertical Rain Drip Test Apparatus | IPX1~2 | Drip area: 1000mm×1000mm |
| 2 | Oscillating Tubes Test Apparatus | IPX3~4 | R200~R1600mm stainless steel tubes |
| 3 | Spray Nozzle | IPX3~4 | Handheld auxiliary spray |
| 4 | Hose Nozzle | IPX5~6 | High-pressure water spray test |
| 5 | Integrated Immersion Chamber & Water Tank & Control Cabinet | IPX7 | Inner size: 650×600×1500mm |
| 6 | Deep Immersion Tank | IPX8 | φ600×1000mm pressure vessel |
| 7 | Turntable | IPX1~6 Accessory | φ600mm, tiltable 0°/15° |
| Application | Applies to conduct IPX1, IPX2 testing. |
| Rain area | 1000mmX1000mm |
| Tank material | Stainless steel |
| Dripping aperture | ¢0.4mm |
| Hole distance | 20mm |
| Rainfall Flow | 1mm/Min, 3mm/Min, user-set parameters (error: + 0.5mm / min). |
| Water dripping height | 200mm (automatically control by the test equipment) |
| Test time | 10Min, can be set according to the need |
| Draining | Automatically emptying the tank water after the test is completed |
| Body material | Industrial aluminum alloy |
| Dimensions (LxDxH) | 1100X1200X2800mm |
| Machine structure | Wall Mount |
| Air compressor | Silent air compressor |
| No. | Item | Parameters |
|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate>10L/min±5% clean water without inclusion. This device is equipped with clean water filtration unit |
| 2 | The size of the oscillating tube | Standard coming with R200mm, R400mm, R600mm, R800mm, R1000mm R1200mm, R1400mm, R1600mm oscillating tubes, made of stainless steel |
| 3 | Needle hole | Φ0.4mm |
| 4 | Included angle of two holes | IPX3:120°; IPX4:180° |
| 5 | Oscillating tube swing angle | Max. ±175° can be preset (Note: standard requires IPX3:120°; IPX4:360°, but due to there is turntable under oscillating tube during test, so 360° cannot achieved during actual testing, if without turntable, then 360° can be achieved) |
| 6 | Swing speed | IPX3: 4s/time (2×120°); IPX4: 12s/time (2×360°); |
| 7 | Water flow | Can be set according to the size of the pendulum and the number of the pin holes (0.07 L/min per hole) |
| 8 | Testing time | 0.01S~99 hours 59mins,can be preset |
| 9 | Pressure gauge | 0~0.25MPa |
| 10 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room, the ground should be flat with illumination 10A waterproof leakage switch (or socket) used for equipment. With good function of inflow and drainage. Ground installation |
| 11 | The area | According to the oscillating tube chose |
| No. | Item | Parameter |
|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate is 50~150kpa clean water without inclusion. |
| 2 | Spray nozzle parameters | external diameter: Ф102mm spherical diameter: SФ75.5mm There is a middle hole and There are 24 holes in the internal circle of holes of which the included angle is 30°. There are 96 holes in the external circle of holes of which the included angle is 15°. 121 holes in total. The hole diameter: Ф0.5mm It is made of brass. |
| 3 | Water flow | 10L/min±5%, adjustable by flow meter (flow meter is not included in this item, optional) |
| 4 | Range of pressure gauge | 0~0.4Mpa |
| 5 | Baffle | Removable |
| 6 | Pressure gauge | 0~0.25MPa |
| 7 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room, the ground should be flat with illumination With good function of inflow and drainage. |
| No. | Item | IPX5 | IPX6 |
|---|---|---|---|
| 1 | Water supply | Water flow rate > 12.5L/min±5% clean water without inclusion. It can be achieved by the stainless-steel water tank and pressurized equipment | Water flow rate >100L/min±5% clean water without inclusion. It can be achieved by the stainless-steel water tank and pressurized equipment |
| 2 | The nozzle diameter | Ф6.3mm | Ф12.5mm |
| 3 | Water flow | 12.5±0.625L/min,Flow meter is adjustable | 100±5 L/min,Flow meter is adjustable |
| 4 | The distance from jet nozzle to enclosure | 2.5~3m | 2.5~3m |
| 5 | Testing time | Not less than 1min/m²(not less than 3 mins) | Not less than 1min/m²(not less than 3mins) |
| 6 | Pressure gauge | 0~0.25MPa | 0~0.25MPa |
| 7 | Site requirements | Dedicated IP waterproof test room whose width is more than 3m, With good function of inflow and drainage. | Dedicated IP waterproof test room whose width is more than 3m, With good function of inflow and drainage. |
| Item | Parameter |
| Inner chamber size | 650mm×600mm×1500mm |
| Water tank volume | Approx. 500L |
| Temperature control | Room temp ~ 65℃ (±3℃, PID) |
| Lifting distance | 0~1200mm |
| Load capacity | 100kg |
| Controller | Mitsubishi PLC + 7-inch touch screen |
| Power | Three-phase AC 380V, 50Hz |
| Dimensions | 1400×750×1600mm |
| Item | Parameter |
| Tank size | φ600mm×1000mm |
| Pressure range | 0~5bar (customizable) |
| Pressure gauge | 0~6bar, 0.25 class |
| Test time | 0~99min |
| Max pressure | 5bar |
| Connection | 3/4 high-pressure steel hose |
| Item | Parameter |
| Diameter | φ600mm |
| Speed | 1rpm |
| Tilt angle | 0°, 15° |
| Rotation | 90° / continuous |
| Material | Industrial aluminum alloy |
| Dimensions | 800×800×250mm |